Nejlepší techniky efektivního učení

Říká se, že se učíme po celý život. Snaha ovládnout nové dovednosti nebo si do hlavy nacpat nové vědomosti tak nekončí maturitním vysvědčením nebo absolvováním vysoké školy. Učíme se dále a učíme se každý den. Ne každý se ale umí učit správně.

Pokud si teď klepete na čelo, co je to za nesmysl, rádi vám to vysvětlíme. Věřte nebo ne, ale lidé by se měli naučit i učit. Ačkoli to zní bláznivě. Divili byste se, kolik lidí se učí špatně a následně se diví, když se jim pracně nastudované vědomosti vykouří z hlavy jako pára nad hrncem. Proto pro vás máme několik tipů na techniky efektivního učení.

Vytvořte si příjemné podmínky k učení

Je jedno, co se potřebujete naučit. Nikdy svůj mozek nevyužijete naplno, pokud si k učení nevytvoříte ty správné podmínky. Nejlepší místo je klidný pokoj bez rušivých elementů v podobě hrajícího rádia, puštěné televize nebo blikajícího počítače. Před učením si v místnosti vyvětrejte a ztište si mobil. Nenechte se nikým a ničím rušit.

Buďte při učení aktivní

To nejhorší, co při svém učení se čemukoli můžete udělat, je zaujmout pasivní přístup. Co to znamená? Dělá to tak hodně lidí a vůbec nevědí, že si tím vlastně škodí. Jde o to, že pouze čtete připravený text nebo si prohlížíte své poznámky.

Číst si je jedna věc, ale rozhodně k efektivnímu učení nestačí. Jak tedy na to? Jednoduše! Během učení se testujte, ptejte se sami sebe na otázky a dávejte si odpovědi, vyznačujte si důležité pasáže ve svých poznámkách nebo si udělejte poznámky nové, příklady jen nesledujte, ale počítejte je, zkoušejte sami sebe.

Abyste se něco naučili, musíte to pochopit

Dalším kamenem úrazu je skutečnost, že se často snažíme naučit věci, kterým ve skutečnosti nerozumíme. Následně jsme překvapeni, ba dokonce i rozzlobeni, že si dané vědomosti nepamatujeme. Je to ale vcelku logické.

Pokud se chcete něco naučit, musíte chápat, co se to vlastně učíte. Zapamatovat si něco, čemu nerozumíte, je prakticky nadlidský úkol a naprostá ztráta času. Snažte se proto pochopit látku, kterou se učíte.

Učte se po částech

Pokud víte, že se toho musíte naučit více, nepodléhejte velmi častému nutkání nechat věci až na poslední chvíli. V případě většího obsahu si učení rozložte a to klidně v rámci několika dní.

Jak velkou pauzu si mezi jednotlivými lekcemi uděláte, záleží na tom, jak náročnou věc se potřebujete naučit. Někdy pomůže přestávka na 10 minut, jindy na půl dne.

Nechte mozek odpočívat a zpracovávat informace

I když se něco potřebujete naučit, nemůžete tlačit na pilu. Učte se třeba hodinu v kuse a potom si dejte pauzu. Vstaňte a protáhněte se, nadýchejte se čerstvého vzduchu, dejte si něco malého k jídlu.

Váš mozek si odpočine a zároveň zpracuje informace, které jste se do něho předtím pokusili dostat.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *