Jak poznat syndrom vyhoření?
Ztráta energie i veškeré motivace do čehokoli. Nevolnost od žaludku při pouhé představě, že zase musíte do práce. Pocity únavy nebo špatná nálada. Potíže se spánkem nebo časté bolesti hlavy. Ztráta zájmu o profesní pokroky nebo osobní život a vztahy.
Tak takhle se projevuje syndrom vyhoření, který si spousta lidí mylně plete s depresí. Je pravda, že tyto dvě poměrně známé poruchy mají stejné nebo velmi podobné příznaky. A není žádným překvapujícím jevem, pokud se objeví společně a znásobí tak své účinky.
Co je syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření je stav ohrožující jak psychickou, tak i fyzickou stránku člověka. Jedná se o jev, při kterém dotyčný ztrácí veškerou motivaci a chuť do své práce. Syndrom vyhoření se spojuje právě s profesním vyčerpáním a vztahuje se na jednu krizovou oblast. Vzniká především díky dlouhodobě působícímu stresu.
Zajímavostí je, že nejčastěji postihuje lidi, kteří pracují s jinými lidmi – učitelé, manažeři, lékaři, zdravotní sestry, právníci, psychologové, telefonní operátoři.
Jak se syndrom vyhoření projevuje?
Jak poznat, že se u vás jedná o syndrom vyhoření, nebo o depresi? Přečtěte si následující nejčastější projevy syndromu vyhoření a zamyslete se nad tím, zda se týkají i vás.
1. Nulová motivace
Práce vás sice nemusí bavit, ale i přesto byste v sobě měli mít alespoň špetičku motivace posunovat se neustále kupředu. Jakmile ale ztratíte i to poslední zrníčko motivace a vaše práce se pro vás stane nepříjemnou přítěží, pak je něco špatně. Projeví se to mimo jiné i tak, že se vám udělá špatně i při pouhé představě, že zase musíte odejít do práce.
2. Pesimistická nálada
Čas od času má každý z nás nárok na špatnou náladu či špatný den, kdy mu všechno připadá na nic. Jenže pokud tahle blbá nálada přetrvává několik dní a vy máte pocit, že na ničem nezáleží, pak zpozorněte. I tehdy se může jednat o syndrom vyhoření. Rozpoznat to lze jednoduše: trvají-li negativní emoce více jak týden, pak se jedná o syndrom vyhoření.
3. Nedostatek energie
Každému z nás se určitě někdy stalo, že byl absolutně bez energie a nechtělo se mu vůbec nic. Ačkoli to řada z nás přejde bez povšimnutí nebo s domněnkou, že je to prostě jen blbý den, u mnohých se jedná právě o syndrom vyhoření. Jste-li vyčerpaní při jakékoli činnosti, kterou děláte, pak se zamyslete, zda to nemůže být i váš případ.
4. Nízká snaha pečovat sám o sebe
Zdraví máme jen jedno a je v zájmu každého z nás, abychom o něj pečovali v rukavičkách a abychom si jej vážili. Jakmile ale nastoupí syndrom vyhoření, veškerá snaha starat se sám o sebe najednou padá. Lidé s tímto syndromem zpravidla začnou více kouřit, podlehnou alkoholu nebo se šidí na spánku. A to rozhodně není dobře.