Řeč těla – naučte se komunikovat beze slov

Nemusíte říci ani slovo, ale i přes to se o vás může okolí jediným pohledem dozvědět i to, co si ani vy sami neuvědomujete. Řeč těla ukáže, zda právě řešíte nepříjemnou situaci, že trpíte špatným spánkem, ale například i to, že se vám právě povedlo uzavřít zajímavý obchod.

Neverbální komunikace, nebo také „řeč těla“, stejně jako každá verbální komunikace, má mnoho podob a je nesmírně důležité naučit se s ní pracovat, obzvláště pokud je náplní vaší práce setkávat se s novými lidmi.

Připravili jsme pro vás sérii článků a tipů, které vás s touto problematikou detailně seznámí a pomohou vám nejen být pánem svého těla, ale i jeho často nechtěných nonverbálních projevů.

„Ten, kdo má oči, aby viděl, a uši, aby slyšel, se může přesvědčit, že žádný smrtelník nedokáže nic utajit. Jestliže jeho rty mlčí, hovoří svými konečky prstů, jeho skryté myšlenky z něho prosakují ven každým pórem…“

Sigmund Freud

Neverbální komunikace – poctivá řeč

„Na první dojem se nemá vždycky dát.“ S tímto výrokem jste se už jistě setkali. Faktem je, že názor na člověka si skutečně tvoříme během prvních několika minut a až 90% tvoří první (ano, zcela povrchní) dojem.

Řeč těla dokáže o člověku mnohé prozradit. Někdy je na druhých těžké rozpoznat pocity, někdy je naopak zcela evidentní, že mají špatnou náladu. Něco se jim nelíbí nebo s vámi nesouhlasí. Stejné signály ovšem vysíláte i vy, aniž byste si to uvědomovali.

Určitě jste už někde slyšeli o významu některých základních gest. Například že oční kontakt značí zájem. Zkřížené ruce odstup či nesouhlas, ale mnohdy i nízké sebevědomí, nebo že klepání prstů poukazuje na nervozitu.

Věděli jste ale, že třeba tření nosu značí skrytý nesouhlas nebo úsilí vymluvit se. Nebo že spojením prstů dává protějšek najevo, že je nad vámi nadřazený? Takových gest je opravdu mnoho, jejich znalostí se mnohé dozvíte o ostatních a zároveň se naučíte vy sami působit dobře.

Naučit se řeč těla ovšem neznamená jen ovládat své pohyby, mimiku a gesta. Mezi další projevy patří například i úprava zevnějšku či tón hlasu. Také je důležité tyto signály pochopit ve správném kontextu. Například zmíněné ruce založené na prsou značí sice jistý odstup či dokonce aroganci, ale spojíme-li si toto gesto s aktuální situací, můžeme také přijít na to, že je našemu protějšku zkrátka jen zima.

Také je nutné brát v potaz kulturní rozdílnosti – určité neverbální znaky mohou v cizích zemích symbolizovat něco zcela jiného, než u nás. Některé postoje našeho těla dále mohou být pouhým zlozvykem, který jsme získali v průběhu let. Pamatujte však, že podobně jako třeba kouření nebo kousání nehtů. Tyto zlozvyky spojené s gesty a postoji se dají s vynaložením určitého úsilí odstranit. Postačí vám jen pevná vůle a důslednost.

Leklá ryba versus diplom

V rámci pracovního prostředí se správná řeč těla bere za téměř esenciální faktor – vezměte si například pracovní pohovor. Můžete se pyšnit diplomem z prestižní univerzity a životopisem, který čítá množství domácí i zahraniční praxe.

Pokud však budete během první schůzky s potenciálním zaměstnavatelem sedět schouleni na židli, vyhýbat se očnímu kontaktu, pozorovat bezděčně vše kolem vás a pohovor ukončíte podáním ruky jako tzv. „leklá ryba“, vězte, že i přes vaše nepopiratelné zkušenosti zřejmě nebudete vyhodnoceni jako ideální kandidát.

To samé platí, pokud jste v opačné pozici – budete-li odměřeně sedět na opačné straně stolu v situaci, kdy hledáte do svého týmu nové posily. Frajírkovské přehození nohy přes nohu ani rozvalený posed na kancelářské židli nezapůsobí na vaše budoucí zaměstnance nejlépe.

Vaše řeč těla na nás dokáže mnoho prozradit, ale také mnohé pokazit. Proto je tak důležité naučit se ji ovládat. Jaká je naše úvodní rada? Nebojte se zeptat svých blízkých, jestli na vás vypozorovali nějaké negativní postoje. Nebo vyhledejte kouče, který se neverbální komunikací zabývá. Jako trénink se také odborníky doporučuje nacvičovat své vystupování před zrcadlem.

Uvidíte, že jakmile si svou řeč těla začnete uvědomovat, budete překvapeni, kolik (i negativních) gest děláte. Zpočátku se nejspíš budete cítit trochu rozpačitě, ale to je zcela normální – chce to jen trénink a teoretické znalosti.

Podobné příspěvky