Pracovní návyky, které vám zajistí úspěch

Jste kvalifikovaní, schopní, pracovití, loajální – zkrátka máte všechny předpoklady pro dosažení úspěchu, jenže ten nepřichází? Jak dosáhnout lepších výsledků a prosadit se mezi ostatními? Poradíme vám několik zásad, jejichž uplatněním nejen zvýšíte svůj výkon, ale zároveň také dosáhnete lepšího pocitu z odvedené práce.

Na cestě vzhůru po kariérním žebříčku projde každý řadou formálních tréninků, jež ho mají připravit k výkonu povolání. Jejich obsah se v závislosti na povaze práce a pozici značně liší. Během své pracovní dráhy si spoustu užitečných návyků osvojíte sami, pokud se však dokážete učit ze zkušeností druhých, urychlíte svůj osobní rozvoj a získáte náskok před ostatními. Existují obecné zásady, které lze uplatnit takřka v každém zaměstnání. Zde je několik z nich, které vám k úspěchu dopomohou.

Buďte pečliví, neodbývejte maličkosti

Ač vás mohou vaši nadřízení chlácholit, že se některými podružnými úkoly nemusíte zbytečně zdržovat, udělejte pravý opak – pečlivost a důraz na detail nejsou nikdy zbytečné. Pokud svědomitě odvedete každou práci – i tu zdánlivě banální –, získáte si důvěru a tím i výhody, jakými může být například vedení zajímavějších projektů nebo dokonce nakročení k lepší pracovní pozici.

Naopak, zanedbaná maličkost leckdy přinese velké problémy v budoucnu. Nepodceňujte proto žádný úkol, byť se může zdát, že jeho odbytím si ušetříte práci a na výsledku vaše pohodlnost nebude znát.

Buďte sólistou i týmovým hráčem zároveň

Pokud budete s každým problémem běhat za kolegy, dobré jméno si tím jistě neuděláte. Ovšem to neznamená, že byste neměli spolupracovat. Dejte ostatním najevo, že táhnete za jeden provaz, a nabízejte jim svou podporu. Až se bude rozhodovat o vašem možném postupu, může být pro vás podpora vašich kolegů klíčová.

Buďte inovativní, myslete jinak

„Kdo chvíli stál, již stojí opodál“, pravil klasik. A jeho varování před ustrnutím na místě platí pořád. Pokud jste si vybudovali rutinu, zkuste ji narušit. Přestaňte řešit opakující se zadání stále stejným způsobem a zamyslete se, jestli existuje účinnější způsob. Klidně si navrhněte několik možných metod a vyzkoušejte je. Může vám to ulehčit práci a navíc dáte najevo, že se dokážete přizpůsobit.

Buďte sebekritičtí, přiznejte chybu

Jediný, kdo nic nezkazí, je ten, kdo nic nedělá. Schopnost připustit omyl a poučit se z něj dokazuje, že máte vůli posouvat se dopředu, ale dokážete včas přibrzdit a změnit směr. Pokud váš plán v praxi selhává, upusťte od něj a kriticky zhodnoťte jeho vady. Přizvěte i kolegy, aby vám poskytli nezávislý pohled. Nemá smysl lpět na neúspěšných přístupech a snažit se chyby ututlat.

Jděte do rizika, vyplatí se to

Nečekejte na moment, až bude chtít někdo zkontrolovat výsledky vaší práce, ale sami se aktivně prezentujte při každé příležitosti. Překonejte svůj strach ze selhání či výsměchu a nebojte se na poradě vystoupit s vlastním nápadem nebo postřehem. Dáte tak najevo, že jste si ve své současné pozici skutečně jisti a jste připraveni pustit se do dalších projektů.

Zdroj: www.entrepreneur.com

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *