Nebuďte jen šéf, buďte leader
Proč jsou některé týmy lepší než ostatní? Zásadní rozdíl bývá zpravidla v osobě, která je ve vedoucí pozici týmu. Zatímco leadeři jsou téměř vždy zároveň šéfové, ne každý šéf dokáže být opravdovým leaderem. Následující tipy vám pomohou získat schopnosti, které z vás udělají lepšího šéfa a postupem času i skutečného leadera.
Vnímejte sami sebe jako leadera
Svému týmu byste měli jít příkladem. Leadeři bývají přátelští a často ke svým kolegům přistupují jako rovnocenný týmový partner, než jako velící osoba. Namísto holých instrukcí se chopte iniciativy a ukažte svým zaměstnancům, jak splnit i náročnější úkol. Klíčové je, abyste se oddali týmové práci stejně, jako by byla jen vaše vlastní.
Naslouchejte svému týmu
Bude-li si váš tým vědom, že skutečně nasloucháte jeho nápadům a připomínkám, můžete si být jisti, že se tento fakt odrazí i na kvalitě jeho práce. Zkuste se se svými zaměstnanci pravidelně scházet, zajímejte se o jejich názory, zeptejte se jich, zda potřebují s něčím poradit, nebo co můžete udělat pro to, aby byla jejich práce efektivnější.
Stanovte si pracovní dobu
Lidé na vysokých pozicích často bojují s přepracovaností. Vymezte si čas, který bude určen jen pro vaši rodinu, koníčky a přátele. Obvykle tuto radu o oddělení osobního a pracovního života lidé podceňují a vnímají ji jako něco naprosto samozřejmého, ovšem ve skutečnosti není tak snadné ji dodržet. Můžete začít třeba tak, že během svého volného dne nebudete kontrolovat svůj pracovní e-mail.
Soustřeďte se na pozitiva
Neúspěšný měsíc či špatné prodeje nejsou důvodem k tomu, abyste se svými podřízenými jednali špatně. Snažte se soustředit na to, co se naopak podařilo, a společně vytvořit strategii, díky které si příští měsíc povedete lépe. Pokud váš tým do dalšího období splní všechny stanovené úkoly, zkuste jeho členy jako projev vděčnosti pozvat například na dobrou večeři.
Stmelujte svůj tým
Společné firemní obědy, pravidelné hraní volejbalu, víkendový výjezd mimo město či příjemné popracovní posezení – podobné aktivity mohou posunout vztahy na pracovišti na osobnější rovinu.
Říkejte si o zpětnou vazbu
Nejen zaměstnanci, ale i jejich šéfové by se měli ptát svých kolegů, co by se podle nich do budoucna mohlo udělat lépe. Potřebují vaši zaměstnanci více času na schůzky s vedením nebo s celým týmem? Zpětnou vazbu byste měli dostávat ideálně jednou za měsíc na osobních schůzkách s jednotlivými členy vašeho týmu.
Stanovte jasné cíle
Úspěšný šéf by měl svým zaměstnancům vždy včas objasnit svá očekávání. Budete-li chtít, aby do konce měsíce odvedli určitou práci, informujte je o tom s patřičným předstihem, abyste zabránili případným nedorozuměním. Ideálním pomocníkem vám budou jednoduché online tabulky, do kterých pracovníci vždy stručně vyplní své úkoly.
Informujte o situaci ve firmě
Podobně jako v předchozím bodě by také vaši zaměstnanci měli znát vaše dlouhodobé cíle, vaší vizi – kde vidíte svou společnost v horizontu dalších let? Ať už se vaší firmě vede dobře, nebo se potýkáte s problémy, svolávejte pravidelné schůzky, na kterých svým kolegům sdělíte aktuální novinky ve firmě. Při té příležitosti je můžete požádat o nápady na zlepšení.
Nebojte se selhání
Občas pochybit je lidské – toho si musí být dobrý leader dobře vědom. Musí mít odvahu občas trochu riskovat a dát tak příležitost ke vzniku originálního projektu či produktu. Zároveň by se měl v případě nezdaru zodpovědně postavit eventuálním problémům čelem. A je-li dobrým leaderem, jeho tým mu v nesnázích vždy podpoří.