Jak překonat trému? Poradíme jak překonat strach

Každý z nás jsme byli minimálně jedenkrát v životě z něčeho nervózní a měli jsme trému. Nepříjemné pocity plné strachu přichází ve chvílích vystupování před lidmi, před pracovním pohovorem nebo schůzce s potencionálním partnerem.

Často nám ale tréma brání v našich úspěších a hází nám tak klacky pod nohy na naší cestě za vytouženými cíli. Věřte nebo ne, ale trémě se můžete odnaučit. Jak? To vám dnes prozradíme!

Co je to vlastně tréma?

Trému bychom si každý mohli definovat po svém. Obecně je to strach z neúspěchu, ať už se chystáme udělat cokoli. U někoho se projevuje podrážděným žaludkem, u jiného nadměrným pocením, další má problémy s hlasem a začíná koktat. Pokud máme trému, dochází u nás k vysokému emočnímu napětí.

Jak se trémy zbavit?

V úvodu dnešního článku jsme naznačili, že se lze trémy zbavit. Jednoduše ji položíte na lopatky a vyhrajete tak nad pocity nervozity i jinými příznaky. Máme pro vás hned několik tipů, které můžete vyzkoušet. Trénujte je doma nebo se na ně spolehněte před tím, než se vydáte se svým projevem před dav lidí či vkročíte do místnosti, kde se bude odehrávat váš pracovní pohovor.

Pečlivá příprava přinese vnitřní klid

Nezáleží na tom, zda je před vámi projev, jenž bude poslouchat spousta lidí, nebo se ucházíte o místo a máte domluvenou schůzku s personálním pracovníkem. Tréma se vás drží již několik dní a při pouhé představě dne D je vám špatně.

Proto nepodceňujte přípravu. Věnujte jí maximum času a ujistěte se, že je vše perfektní. Pokud si budete jistí, že je vše v pořádku a vy jste tak dokonale připraveni, vnitřně se uklidníte.

Trénink dělá z lidí mistry

Také si vždycky říkáte, jak to ti lidé dělají, že mohou mluvit před davem lidí a ani to s nimi nehne? Nebo se ze dveří personálního oddělení, kde probíhají pohovory, vrátí s úsměvem od ucha k uchu jako by to vlastně vůbec nic nebylo?

Tihle lidé možná mají schopnost mluvit před lidmi v krvi, ale pravděpodobně se jí naučili až s praxí. Proto trénujte, trénujte a trénujte. Doma před zrcadlem, hodinu před vystoupením nebo klidně pár minut před ním.

Naučte se změnit negativní myšlenky na pozitivní

Znáte situaci, kdy jste skoro na řadě a najednou vám začne divoce bušit srdce, ruce máte zpocené, čelo orosené a kolena připomínají želé? V těchto chvílích, kdy nad vámi tréma začíná vítězit, je potřeba přeměnit negativní myšlenky na pozitivní.

Pokud máme trému, uvažujeme nad tím špatným. Říkáme si, že se to určitě nepovede, že něco zkazíme, přeřekneme se nebo řekneme úplnou hloupost.

Jakmile zase budete chtít myslet na to špatné, řekněte si v hlavě STOP a změňte své myšlenky na něco pěkného – třeba na dovolenou u moře, kde svítí sluníčko, zpívají rackové a vy ležíte na pláži s drinkem v ruce

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *